Tuleviku õpetaja "Õppimine digiajastul"

Kokkuvõte kursusest
Eneseanalüüs:
Sain mitmeid uusi vahendeid, mida õppetöö läbiviimisel kasutada. Lastele meeldib väga Flippity kasutamine. Õpetaja elu muudab see ka palju lihtsamaks - ei pea mõtlema, mis järjekorras lapsed vastavad. Samuti läheb rühmade moodustamine "valutumalt", sest arvuti otsustab ju :)

Lastele meeldis Poppleti kasutamine (enam ei tahaks üldse paberil mõistekaarte teha). Poppletit kasutan kindlasti ka edaspidi korduvalt. Hea oli meelde tuletada Padleti kasutamist.

Uus mõiste oli "vistutamine". Videoid ma siiani sageli pole blogisse pannud. Ei olnud keeruline, aga hea oli läbi teha. Ehk kasutan ka seda edaspidi rohkem. Kahjuks ei ole meil klassis õpilaste arvutitel kõlareid. Kui kõlarid oleksid olemas, saaksime teha ka videote abil õppimist.

Iseseisva töö läbiviimisel oli minu jaoks põhiraskuseks tööjuhendi väljamõtlemine. Tunnis mul suurt midagi teha ei olnud - õpilased õppisid ise koos kaaslastega. Niisama ajaviitmiseks neil aega ei olnudki. Kui selliseid tööjuhendeid rohkem teha, saab õpetaja tunnis lihtsalt suunajaks ja vajadusel abiliseks olla.

Hea oli iseseisva töö vahendid eelnevalt lastega üle vaadata. Nii sai rohkem aega sisulisele tegevusele kulutada.

4. koolituspäev (20. november)
Refleksioon

Linkide lühendamise vahendid:
https://goo.gl/
https://bitly.com/

Refleksioonioskuste rakendamiseks
http://www.tricider.com
3. koolituspäev (13. november)
Rühmade moodustamise vahendid:
Flippity http://www.flippity.net/
TeamUp http://teamup.aalto.fi/
Team Generator https://www.jamestease.co.uk/team-generator/
Team Maker http://chir.ag/projects/team-maker/

Joonistamise vahendid:
Twidla https://www.twiddla.com/
CoSketch http://cosketch.com/
Rühmatööna joonistatud kõigile vajalik spunk.

Saime ülesandeks ühisjoonistada kõigile vajalikku spunki.
Saage tuttavaks, see ongi spunk ehk multiõpetaja. Tal on mitu kätt, et teha palju paisid ning  jagada palju tarkust. Tarkuse jagamiseks on tal kulp. Spungi kleidil peab olema palju taskuid, sest sealt saab jagada palju kommi. Mitu jalga on vajalikud selleks, et jõuda paljude lasteni. Spunk on nagu hea ema, kes armastab lapsi ning soovib neile head.
Joonistus on valminud Twiddla vahendit kasutades.

Teadmusloome
Flaieri loomine:
Smore https://www.smore.com/
Lucidpress https://www.lucidpress.com/ (saab paberil välja printida).
Sway https://sway.com/
Rühmatööna teadmusloome flaier:

Kodune ülesanne:
Planeerimine
Tunni teema: Vana-Egiptus, 5. klass
Tunni eesmärk: Õpilased tutvuvad Vana-Egiptusega, saavad sellest ülevaate.
Kasutatavad vahendid:
Rühmatöö juhendi jagamiseks õpilastega Google Drive ja klassi blogi.
Rühmade moodustamiseks flippity.net
Sissejuhatuse ajurünnakuks worditout.com
Rühmatööks popplet.com
Kokkuvõtteks padlet.com
Kogukond tegevuses ja tegevuse esitlemisel ei osale.
Idee tunniks tuleneb õppekava teemast ja koolitusel õpitud vahenditest.
Mitmed kasutatavatest vahenditest on lastele võõrad, seepärast on neid alguses harjumatu kasutada.

Tegevused tunnis (16. november)
Tunnile eelnevalt kasutatavate vahendite tutvustamine.
Rühmatöö juhend.
Rühmas töötades jaotasid õpilased rollid ise: kes trükib, kes saadab valmis töö jne.
Õpilased arendasid koostööoskusi, mõistekaardi tegemisel õppisid nägema ja looma seoseid. Õppisid, mis on Vana-Egiptusele iseloomulik.
Kuna eelnevalt sai tehtud eeltööd keskkondade tutvustamise osas, siis läks tund üldjoontes plaanipäraselt. Probleeme oli arvutite töökindlusega.
Õpilaste suuline tagasiside oli väga hea. Eriti meeldis neile Poppletiga mõistekaartide koostamine. Hilisemas kirjalikus tagasisides selgus, et õpilased oleksid soovinud töö tegemiseks veidi rohkem aega.

Analüüs
 Minu hinnangul saavutasime tunnile seatud eesmärgid hästi. Õpilased olid aktiivsed, töötasid innuga. Kõige enam olen rahul just viimasega. Kuigi rühmatöödes kipuvad õpilased sageli üliinnukuse korral lärmakaks muutuma, siis seekord suutsid nad töötada nii, et ei olenud vaja meelde tuletada, et hääl võiks natuke vaiksem olla.
Ise õppisin, et uute keskkondade kasutamisel on mõistlik päev või paar varem lastele keskkondi ja neis toimetamist tutvustada. Isegi kui on puudujaid, on rühmas alati keegi, kes oskab ja saab teistele selgitada. Samade tegevuste läbiviimisel muudaksin vaid seda, et aega võiks olla nende tegevuste läbiviimiseks rohkem.

Näiteid õpilaste töödest:
Ajurünnak. worditout.com
Mõistekaardi koostamine. popplet.com

Kokkuvõte padlet.com


2. koolituspäev (23. oktoober 2017)
Aktiivõpe
Super Teacher Tools https://www.superteachertools.us/
Erinevad abivahendid: taimer, rühmadesse jaotamine, loosiratas, täringute veeretamine, õpilaste istekohtade planeerimine jms

Veebitahvlid:
Padlet https://padlet.com/
Dotstorming https://dotstorming.com/
Mis on aktiivõpe? Koolituse ühine veebitahvel

Doodle https://doodle.com/ rühmade moodustamiseks jms.

Esitlused:
Prezi https://prezi.com/ Juhend Koolielus
Aktiivõppe esitlus ühistööna.

Videod:
Videote kogumiseks Listango https://www.listango.com
Videote otsimiseks YouTube https://www.youtube.com/
TeacherTube http://www.teachertube.com/
Videote paigutamine blogisse. Vistutamine
Videot kasutasin 5. klassi loodusõpetuses teema "Järve elustik" juures. Kasutasin sissejuhatuseks ja huvi äratamiseks. Õpilased tutvusid erinevate selgrootutega, nägid neid n.ö reaalsena (küll suurendatult). Õpilaste jaoks oli see huvitav ja emotsionaalne. Meeldisid ja jäid meelde rohkem kui õpiku pildid.
YouTube videote lõikamine TubeChop keskkonnas http://www.tubechop.com



1. koolituspäev (16. oktoober 2017)
Haridustehnoloogilised pädevused (kodune ülesanne)
Tutvumisülesanne
Sõnapilve katse. worditout.com













Loovus ja innovatsioon 
1) Paaride/rühmade loomiseks: www.flippity.net
Nimekirjad on vaja salvestada Google Drive'le.

2) Loovuse ideekaart popplet.com

3) Loovuse ja innovatsiooni ideekaart
4) Veel idee/mõistekaardi koostamise vahendeid:
Coggle (tasuta kaartide arv ja jagamine piiramatu) - https://coggle.it/
Cacoo (tasuta 25 kaarti, tasuta jagamine 15 kaarti) -  https://cacoo.com/
Flowchart (tasuta kaartide arv ja jagamine piiramatu; registreerumine võtab aega) - http://flowchart.com/


Kommentaare ei ole: